Управління стресом

Вправа «Створення безпечного місця»

Інколи, коли ми засмучені, можемо уявити місце, в якому почуваємося спокійно та безпечно. Зараз я попрошу тебе уявити місце чи картинку, де зможеш  відчути спокій, безпеку та щастя.

Це може бути справжнє місце із спогадів, можливо, — із відпочинку. Також це може бути місце, про яке ти колись чув, можливо, в якійсь історії, або місце, яке ти сам вигадав та створив.

Зроби декілька спокійних глибоких вдихів і видихів. Заплющ очі та продовжуй  дихати нормально. Уяви картинку того місця, де ти почуваєшся безпечно, спокійно та  щасливо. Уяви, що там стоїш чи сидиш. Ти можеш себе там побачити?

 Використовуючи власну уяву, озирнись навколо. Що ти зауважив? Що бачиш поруч із собою? Придивись до деталей та до особливостей речей навколо. З якого вони матеріалу, якого  кольору? Уяви, що простягаєш руку та торкаєшся до них. Як ти почуваєшся? Тепер поглянь ще далі. Що ти бачиш навколо себе? А ще далі, на відстані? Спробуй розгледіти різні кольори, форми і тіні. Це твоє особливе місце, і ти можеш уявити все, що тобі  хочеться, щоб там було. Коли там перебуваєш, тобі спокійно і затишно. Уяви, що твої босі ноги торкаються землі. Яка земля на дотик? Повільно пройдись, спостерігаючи за  довкіллям. Намагайся побачити, як виглядають речі навколо та які вони на дотик; які  звуки ти чуєш? Можливо, це ніжний подув вітру чи спів пташок, чи шум морських хвиль… 

Чи відчуваєш ти теплі сонячні промені на обличчі? Що відчуваєш на запах? Можливо, це морське повітря або духмяні квіти, або аромати улюбленої їжі?

         У твоєму особливому місці ти можеш бачити все, що забажаєш; уявляти, як торкаєшся або відчуваєш речі на запах та чути приємні звуки. Ти почуваєшся спокійно та щасливо.

Тепер уяви, що хтось особливий перебуває разом з тобою у твоєму особливому місці.  [Це також може бути вигаданий персонаж чи супергерой із мультфільму] Там із тобою твій добрий друг, який готовий тобі допомагати,  хтось сильний та добрий. Він чи вона готовий допомогти тобі і піклуватися про тебе. Уяви, що ви разом неквапно гуляєте та вивчаєте довкілля, насолоджуєтеся ним. Із ним чи з нею ти почуваєте себе щасливим. Ця особа — твій помічник і добре вміє впоратися з різними проблемами.

 

Ще раз в уяві озирнись навколо. Добре придивись до всього. Запам’ятай своє особливе місце. Воно завжди буде таким. Завжди зможеш уявити, що ти у цьому місці, якщо тобі захочеться відчути себе спокійно, безпечно та щасливо. Твої помічники завжди будуть там разом із тобою, коли вони будуть потрібні. Тепер приготуйся розплющити очі та наразі залишити своє особливе місце. Ти можеш повернутись сюди, коли  тільки забажаєш. Щойно розплющищ очі, відчуєш себе спокійним та щасливим.